Jak koupit jízdenky na vlak - Vitkuvblog

Vítkův Cestoblogec
Vítkův Blogec
Vítkův Blogec
Vítkův Blog
Přejít na obsah
Přispěj

NA WEBNA OBSAHNA FOTKY

Jak nakupovat jízdenky na vlak?
V  posledním roce prošla vlaková doprava celkem velkým vývojem, na trati  se objevilo mnoho soukromníků a je téměř nemožné držet krok s tím, jak  co nejvýhodněji nakoupit jízdenku. Cestování vlakem se tedy dá rozdělit  do dvou kategorií – krajské a dálkové (jakékoliv, které kříží hranici  kraje). Většina nových dopravců totiž uznává krajské jízdenky. Navíc  cena dopravců se od této ceny většinou odvíjí – je totožná nebo i nižší.  Problém je, jak poznat ve kterých vlacích platí krajské tarify a ve  kterých nikoliv. Níže uvádím výpis všech dopravců a jejich situace s  uznáváním krajských jízdenek
 
  1. Arriva  zavedla své vlaky asi na nejvíce tratích v česku, jedná se konkrétně o  jihočeský, středočeský, liberecký a zlínský kraj. Arriva uznává jízdenky  všech dopravních krajských uskupení, a cena jejích jízdenek je většinou  stejná jako ceny jízdenek krajských uskupení. Pokud však přejíždíte  krajskou hranici, vyplatí se jejich jízdenka, ke které v ceně dostanete i  rezervaci místa. Pokud tedy necestujete mezi kraji, snažte se získat  krajskou jízdenku na potřebný počet pásem, neboť ji můžete používat i v  autobusech. Všechny vlaky Arrivy mají v sobě wifi i záchod, místo na  nohy nebývá příliš velké. Určitě nedoporučuji Arrivu na dlouhé cesty,  jízda s nimi není pohodlná, hlavně kvůli místu na nohy a sedačkám.
  2. RegioJet  s výjimkou trasy Brno – Bohumín neuznává krajské jízdenky, ceny na tase  odpovídají cenám krajských jízdenek. Pokud chcete s dopravcem jet na  delší vzdálenost či na jiné trati, doporučuji jízdenku zakoupit předem  kvůli jeho vysoké popularitě přes jejich web či pokladnu. Služby mají  komfortní, nabízí přepravu kol zadarmo v třídě low-cost a ceny pro  dospělé mají velmi slušné.
  3. Leo  trochu komplikuje situaci – jeho spoje odbočující v ústí nad orlicí z  hlavního koridoru jsou zahrnuté v místních krajských dopravních  systémech, ovšem uživatel může ušetřit několik málo korun nákupem  jízdenky přímo u dopravce s tím, že ztrácí možnost s jízdenkou následně  přestoupit na spoj jiného dopravce. Ceny Leo expressu jsou na ostatních  tratí spíše vyšší, ovšem pokud často jezdíte, tak s chytrým používáním  jejích věrnostní karty lze mít cenu, zvláště u studentů a seniorů,  výrazně nižší.
  4. Landerbahn – menší dopravce vyskytující se pouze v ústeckém kraji. Příliš o něm nevím – akceptuje krajské jízdenky.
  5. GW train – jezdí ve vícero krajích a na všech svých tratích uznává krajské jízdenky. Ceny má určené tarifem kraje
  6. ČD  – aby toho nebylo málo, tak tento gigant má nejsložitější systém –  pokud však víte, jak s ním zacházet, tak může přinést největší úsporu.  Bohužel není, jak poznat, zda na daný vlak platí krajské jízdné, či pro  něj platí nějaká nesmyslná omezení. Omezení se však většinou týkají  vlaků vyšších kategorií. Pokud tedy pojedete osobním vlakem, měl by vám  platit papírový lístek krajské dopravy – en navíc bývá vždy levnější než  přímo lístek od ČD. Pokud cestujete na delší vzdálenosti, je většinou  lepší koupit jízdenku mezi krajskými městy přímo u ČD, a pak buď  vystoupit dříve, nebo dokoupit požadovaný kousek trasy.
           
Obecně  pro zjednodušení lze tedy shrnout, že pokud cestujete kratší úseky po  kraji, vždy kupujte jízdenku krajskou, pokud jedete přes krajskou  hranici, kupujte jízdenku přímo u dopravce, neboť k cestě většinou  dostanete zadarmo místenku. Nějaké kraje dokonce již zavedli mezi sebou  mezipásma, kde lze využít obou tarifů. Problém nastává, pokud ve vaší  oblasti podobné opatření není – potom musíte jízdenku při přejíždění  krajské hranice koupit přímo u dopravce, a pokud za hranicí chcete  pokračovat dále s dopravcem jiným, musíte si koupit další jízdenku.  Další problém je nákup krajské jízdenky, není totiž tak jednoduchý, jak  by měl být – v nějakých krajích ji lze stále získat jen tím, že se  svezete autobusem s krajským tarifem a řidič vám ji prodá. Tuto situaci  má nejlépe zvládnutý kraj jihomoravský, kde vám tuto jízdenku jsou  schopni prodat i v každém vlaku. Nyní již jen musíme počkat, až se  jejich prodej rozšíří i na okénka na nádraží a „mezizóny“ vzniknou  všude. Údajně na tom již stát pracuje
Návrat na obsah