Jak na lowcost zahraniční dovolenou - Vitkuvblog

Vítkův Cestoblogec
Vítkův Blogec
Vítkův Blogec
Vítkův Blog
Přejít na obsah
Přispěj

NA WEBNA OBSAHNA FOTKY

Jak plánovat levnou zahraniční dovolenou
1, Kam
uvědomit  si kam chcete vyrazit – minimálně alespoň tušit kam chcete jet. Pokud  vůbec netušíte, je dobré vědět alespoň rámcově jakým dopravním  prostředkem budete chtít cestovat, či jaký druh dovolené si  představujete – moře a válenda, poznávání města nebo expedice do hor.
2, Vybrat datum a transport
Pokud  máte možnost flexibility, je vhodné toho využít a vybrat spoj v takové  době, kdy je nejlevnější, což se většinou týká především letadel a  Flixbusu. Obecně většinou platí, že je vhodné jízdenky koupit výrazně  předem pro větší úsporu. U letadel nezapomeňte započítat případné  poplatky za zavazadla, dopravu do města a případnou noc na víc! Na toto  běžné opomenutí sází hned několik low-cost aerolinek. Viz příklad,  letíte do Paříže s Ryanair s kufrem, protože se jedná o let večer na  vzdálené letiště od města, nic už ten den nestihnete, musíte k ceně  jedné letenky připočítat 400kč za dopravu do města, 500kč za kufr a  1000kč za noc v hotelu. Přičemž kdybyste letěli další den ráno s air  France na Orly poblíž centra, v ceně letenky měli kufr a MHD by vás za  2€ dovezlo k hotelu, může se vám výrazně vyplatit možnost druhá. Pokud  chcete více informací o flexibilním plánování letecké dovolené,  doporučuji přečíst článek, jak nakupovat letenky. Pokud nechcete letět a  láká vás doprava jiným dopravním prostředkem, tak můžete volit vlak či  autobus. Pro vlak platí, že čím více se od Čech blížíte východu a jihu,  tím jsou jízdenky na vlak levnější a vlaky pomalejší a dálkové autobusy  dražší a rychlejší. Tedy pokud přemýšlíte o cestě tímto směrem,  doporučuji prověřit vlaky, bývají jen o něco málo dražší ale o to  komfortnější. Na západ a sever se jedná o přesný opak. Pokud tedy  plánujete cestovat do západní Evropy, doporučuji využít autobus. Pro  jízdu Flixem vždy lze někde najít v Čechách nějaký promo kód, pro  RegioJet stačí počkat na nějaký významný den či offsezónu, kdy většinou  mívají výrazné slevy a akce typu 1+1 zdarma. Pokud stále netušíte kam,  můžete ho jednoduše vybrat podle ceny.
3, Ubytování
Záleží  s jakým kolektivem jedete. Opět obecně, čím méně lidí, tím je snazší ho  sehnat. Pro velké skupiny bývá nejvýhodnější pronajmout celý objekt, a  to většinou přes Airbnb. Na této platformě bývají byty pro velká města  rezervovány i na rok dopředu. Pro rozvinutější země je vhodné použít  vždy nějaký rezervační portál – pro hostely většinou Hostelworld nebo  Booking. Pro chatky v kempech či hotely v oblíbených letních destinacích  doporučuji zarezervovat ubytování přes Booking vždy s možností zrušení  zdarma a pár dní před odjezdem zkontrolovat last minute zájezdy, a i  last minute nabídky na portálech, jako je třeba Booking – dá se tak  ušetřit celkem dost peněz, pokud je zrovna něco v nabídce. A pokud  cestujete v méně rozvinuté zemi mimo velká města – zkuste ubytování u  místních přes doporučení, sice to může stát o něco málo více, ale taky  můžete výrazně ušetřit, nemluvě o spoustě zážitků, které to na sebe  váže. Pokud jste jedinec či dvojice, je pro vás jako dělaný portál Couchsurfing  kde lidé nabízejí možnost ubytovat se u nich v domu zadarmo, a pokud to  nevyjde, vždy lze opět najít nějakou last minute nabídku hostelu. Pro  delší časové období je pak super house siting, existuje dost platforem,  bohužel většinou s placeným členstvím. Nicméně když se vám zadaří, může  vám být třeba na měsíc propůjčena celá vila v centru města za to, že  jejímu majiteli ji pohlídáte a postaráte se mu o domácí mazlíčky, může  se jednat o cokoliv od koček až po krávy koně a ovce, takže to není nic  pro alergiky, ale zase vám to může dát šanci se projíždět na koni po  anglickém venkově jako šlechtic.
4, Jídlo
Samozřejmě,  tohle je můj subjektivní názor, ale když už někam přijedete, je lepší  podle mě jíst místní stravu, zažít zemi všemi smysli, a to včetně chutě –  a pokud vám jde o peníze, tak si holt můžete koupit místní rohlík s  místní májkou.
       
Pokud jsem podle vás zapomněl na nějaké typy, tak mi to prosím dejte nějak vědět a já článek doplním 😊
Návrat na obsah