Jak koupit letenky - Vitkuvblog

Vítkův Cestoblogec
Vítkův Blogec
Vítkův Blogec
Vítkův Blog
Přejít na obsah
Přispěj

NA WEBNA OBSAHNA FOTKY

Jak kupovat letenky?
Pokud jste časově flexibilní, tak pro nákup letenek je ideální použít následující jednoduchý pětikrokový postup, který jsem vyvíjel průběhem let a nyní ho běžně automaticky používám, když plánuji své léto.
 
1.   hledání data
Já hledám data většinou s použitím vyhledávače Kiwi.com. Ten je úžasný v tom, že nabízí při vyhledávání největší možnost upravit data. Vyhledávač umožnuje nastavit např. odlet z centrální Evropy do Španělska, a v rozmezí dvou měsíců s odletem ve čtvrtek až pátek s trváním týden až 10 dní. Kiwi vám tedy vyhledá nejlevnější datum odletu a návratu přesně dle vašich požadavků. Žádný jiný vyhledávač, který znám, neumí takto flexibilně vyhledávat. Bohužel ceny odpovídají kvalitě služeb, navíc se občas stane že se "přehltí" a místo výsledku ukáže chybu. stačí to zkusit znovu, třeba další den. Takže nyní máme data, kdy letíme. Pokud je máte dané již předem, můžete tento krok přeskočit. Pozor! kiwi nemusí najít všechny lety, ale je to dobrý nástroj pro odpíchnutí.
 
2.    hledání ceny
Pokud již znáte data odletu, doporučuji najít letenky přes vyhledávač Skyscanner.cz, který sice neumí hledat flexibilně, ale za to mývá většinou nejlepší cenu. Pokud letenky nakupujete u low-cost aerolinky, tak se vždy vyplatí nákup přímo na jejím webu. Pro letenky „lepších“ leteckých společností lze však občas ušetřit nákupem od různých překupnických agentur. U nich však pozor na všemožné skryté poplatky.
 
3.    ověřit výhodnost
Není vždy pravda že nejnižší cena je a nejvýhodnější. Low-cost aerolinky sázejí na to, že nezapočtete cenu za zavazadlo, transfer ze vzdálenějšího letiště či skutečnost, že letadlo přilétá pozdě večer, a tak do ubytovacího itineráře musíte připočítat ještě jednu noc na ubytování. Příkladem je například Ryanair, který jednu dobu inzeroval letiště v Pardubicích jako Praha-Pardubice, či třeba letiště v Bergamu jako Milán.
 
4.    správně nakoupit.
Zní to jako blbý vtip. Ale je tomu skutečně tak. Týká se to však pouze nejznámějších low-cost aerolinek, které dokáží z vás peníze vytáhnout téměř všemi způsoby.
 
    • nemáte povinnost platit jakýkoliv poplatek za rezervaci místa – aerolinka vám musí místo garantovat
    • nemusíte platit nic za zavazadla, v ceně letenky musí být vždy jedno příruční zavazadla, jeh velikost si však aerolinka zatím může určit – takže předem si zkontrolujte, zda je jeho velikost dostatečná
    • nemusíte platit ve vlastní měně, ani to nedoporučuji. Většinou má totiž aerolinka nastavený velmi špatný převodní kurz, že na 1000 CZK zaplatíte navíc asi 100 – stačí to předělat pár kliknutími při nákupu. Vždy se nejvíce vyplatí platit letenku v měně státu, ze které letadlo odlétá (u větších) nebo v měně residence aerolinky (menší)
     
5.    nezapomenout udělat check-in.
Check-in je proces, kdy potvrdíte, že letadlem skutečně poletíte a doplníte dodatečné údaje pro letiště. U většiny low-costů je nutné ho udělat předem na internetu. Navíc pokud jste mimo EU, tak většinou požadují i letenku, kterou check in vytvoří, vytištěnou. Je dobré s tím počítat. Pokud totiž check in neuděláte, můžete platit celkem velké pokuty. Za tištění letenky na letišti už nejsou poplatky tak hrozné, ale většinou jsou v 10 až 100 korun.
Návrat na obsah